Jak efektywnie zarządzać budżetem domowym?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, gdzie właściwie podziewają się Twoje pieniądze? Dlaczego mimo regularnych wpływów finansowych często kończysz miesiąc z pustym portfelem lub niezdrowo powiększonym debetem na karcie? Zarządzanie budżetem domowym może wydawać się skomplikowane, ale nie musi takie być. Przy odpowiedniej strategii i planowaniu można osiągnąć równowagę finansową oraz zdrową sytuację pieniężną. Opowiemy Ci, jak efektywnie zarządzać budżetem domowym, by móc zadbać o swoją przyszłość.

Jak oszczędzać pieniądze – budżet domowy?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, czym właściwie jest budżet domowy? Otóż najprościej mówiąc, jest to zestawienie dochodów z wydatkami. Pozwala on zobaczyć, na co w ciągu miesiąca wydawane są pieniądze oraz umożliwia znalezienie obszaru, gdzie możliwe są oszczędności. Okazuje się więc, że stanowi podstawowy dokument, który powinna posiadać każda rodzina, jeśli zależy jej na osiągnięciu bezpiecznej poduszki finansowej.

Efektywne zarządzanie domowym budżetem krok po kroku

Wiele osób proces oszczędzania porównuje do diety. Gdy człowiek ma dobry humor, zapał i chęci, wszystko wydaje mu się proste. Problem pojawia się po kilku dniach, kiedy trzeba trwać przy postanowieniach. Można przez miesiąc pracować nad sobą, schudnąć parę kilogramów, a następnie zaprzepaścić wszystko wracając do złych przyzwyczajeń. Odpowiedź na najważniejsze pytanie, czyli jak racjonalnie zarządzać budżetem domowym, jest tylko jedna – konsekwencja i systematyczność. Jeśli chcesz zgromadzić pokaźny kapitał, niezależnie od celu musisz wykształtować w sobie dobre nawyki. Początki z pewnością będą trudne, ale później sam zrozumiesz, że było warto.

Pierwszy krok – wypisz dochody

Na początek zrób sobie pyszną, aromatyczną kawę, usiądź wygodnie w fotelu i odetchnij głęboko. Następnie spisz wszystkie źródła dochodów, jakie co miesiąc zasilają budżet. Mowa o wynagrodzeniu z tytułu pracy lub prowadzenia własnej działalności gospodarczej, wynajmu nieruchomości itp. Uwzględnij także stypendia, pieniądze z rządowych programów czy premie okresowe. Taka skrupulatność pozwoli uzyskać pełen obraz sytuacji finansowej.

Co jednak, gdy miesiące różnią się pod względem wysokości przychodów? Przy braku regularności, którą można zaobserwować w przypadku wielu rodzin, konieczne jest planowanie budżetu co miesiąc. Z pewnością na początku będzie to czasochłonny zabieg, jednak z czasem dojdziesz do wprawy.

Drugi krok – oblicz wydatki

Kolejną ważną rzeczą, jest ustalenie wszystkich wydatków, które warto podzielić na koszty stałe i ruchome.

Pierwsza grupa obejmuje np. czynsz, opłaty za wodę, prąd, gaz, media, przedszkole, zajęcia dodatkowe, ubezpieczenia, raty kredytów, czy paliwo. Tutaj także umieszcza się wydatki na zakupy zarówno spożywcze, jak i drogeryjne. Oczywiście na początku nie będzie to łatwe, zwłaszcza gdy nie masz pojęcia, ile w ciągu miesiąca wydajesz na jedzenie czy kosmetyki. W tym przypadku polecamy obserwację wydatków przez 2-3 miesiące, notując wnioski i kwoty, które zostały wydane. Jeśli płacisz kartą, przydatne będą wyciągi z konta bankowego. Na koniec podliczysz wszystko i uzyskasz średnią sumę miesięczną.

Do kosztów ruchomych z kolei zaliczamy wycieczki rodzinne, prezenty dla znajomych, wyjścia na kolację, kawę na mieście, czy wizytę u lekarza lub stomatologa. Często właśnie tutaj znajduje się obszar oszczędności. Dlaczego? O tym dokładnie powiemy w dalszej części artykułu.   

Krok trzeci – pieniądze na niechciane wydatki

Niestety, jak to mówią, wypadki chodzą po ludziach i w naszym życiu mogą wydarzyć się sytuacje, których nie można przewidzieć np. zalanie mieszkania, zepsucie pralki czy samochodu. Warto więc uwzględnić to w swoich obliczeniach, tworząc kwotę wolną. Pozwoli ona w razie konieczności na szybką reakcję, nie wpływając przy tym na domowy budżet.

Krok czwarty – zestawienie dochodów i wydatków

Po wypisaniu wszystkich składowych domowego budżetu czas na końcowe obliczenia. Podlicz wydatki stałe, ruchome oraz kwotę wolną, a następnie zestaw to z miesięcznymi dochodami. W ten sposób uzyskasz sumę, jaką dysponujesz po opłaceniu wszystkich należności. Będzie ona bowiem stanowić Twoje zaplecze finansowe, które najlepiej pod koniec miesiąca przelać na konto oszczędnościowe.

Może dojść również do sytuacji, w której ogólny bilans będzie zerowy albo – co gorsza – ujemny. Wówczas musisz wprowadzić cięcia kosztów tam, gdzie jest to możliwe, by spiąć domowy budżet oraz odłożyć chociaż niewielką sumę. Bez obaw, nawet jeśli zdarzy się taka trudna sytuacja, masz już gotowy plan, dzięki czemu bez problemu znajdziesz wydatki, które można zmniejszyć lub wyeliminować, tak by ogólny bilans w kolejnych miesiącach był satysfakcjonujący.

Jak podreperować domowy budżet?

Oczywistą rzeczą jest, że aby domowy budżet był zadowalający, powinniśmy postawić na systematyczne oszczędzanie. Są jednak inne sposoby, by nieco go podreperować, jak choćby:

  • dodatkowa praca w weekendy – chcąc uzyskać dodatkowy dochód, warto pomyśleć o pracy np. w weekendy, gdy normalnie mamy wolne. Mogą to być drobne naprawy remontowe, opieka nad ogrodem sąsiada, sprzątanie domów itp.,
  • sprzedaż starych ubrań – wiele szaf pęka w szwach od nadmiaru odzieży, o której właściciele dawno już zapomnieli. Obecnie spora część osób pozbywa się niechcianych rzeczy, sprzedając je innym. Takie rozwiązanie powoduje nie tylko napływ gotówki, ale także porządek w mieszkaniu,
  • sprzedaż zabawek – ta sama zasada tyczy się zabawek, którymi maluchy nie są już zainteresowane lub zwyczajnie z nich wyrosły. Nie ma co trzymać ich w piwnicy, lepiej na nich zarobić,
  • racjonalne zakupy – dobrą praktyką staje się przygotowywanie menu na cały tydzień i robienie szczegółowej listy zakupów tak, by nic się nie zmarnowało. Drugą ważną kwestią jest „polowanie” na promocje i okazje. Miesięcznie na żywności można naprawdę sporo zaoszczędzić.

Jak zapanować nad domowym budżetem?

Człowiek to istota żywa, która ma zarówno rozum, jak i serce. Zdarzają się więc sytuacje zwątpienia, gdy emocje biorą górę nad rozsądkiem. Wtedy najczęściej kupowana jest nowa sukienka, czy buty do biegania. Trudno jest bowiem każdego dnia pilnować wszystkich domowników, dlatego przedstawiamy sposoby na zapanowanie nad budżetem domowym:

  • wyznaczenie celu,
  • zbieranie paragonów,
  • cotygodniowe podliczanie wszystkich wydatków,
  • używanie arkusza kalkulacyjnego lub specjalnych programów do monitorowania domowego budżetu.

Efekt Latte – czas na zmiany!

Małe wydatki mają często ogromny wpływ na domowy budżet i mimo iż doskonale o tym wiemy, nie potrafimy zmienić swoich nawyków. Dawid Bach w swojej książkę „Efekt Latte” postanowił zobrazować to zjawisko, by każdy mógł lepiej je zrozumieć i znaleźć odzwierciedlenie w swoim życiu. 

Co to jest Efekt Latte? Przykład

Pokażemy Ci to na przykładzie. Przyjmijmy, że kawa latte kosztuje 15 zł. Kupujesz ją od poniedziałku do piątku, idąc do pracy. Wydajesz więc tygodniowo 75 zł. Powiedzmy, że w miesiącu chodzisz do pracy 22 dni, co daje nam 330 zł. W ciągu roku jest to 3960 zł, a przez 10 lat niemal 40 tys. zł. Czy uważasz, że to mała kwota? A przecież to tylko jedna „przyjemność”, na którą pozwalasz sobie w ciągu dnia.

Oczywiście kawa to tylko przykład mający uzmysłowić Ci, że często nawet nie zdajemy sobie sprawy, ile pieniędzy „ucieka nam” niezauważone, ponieważ coś stało się rutyną. Czas więc przeanalizować swoje codzienne przyjemności, rezygnując z nich na rzecz innych, dużo ważniejszych.